Spanie pod namiotem w parkach narodowych. Teoria a praktyka

Spanie pod namiotem w parkach narodowych. Teoria a praktyka

Za oknem robi się coraz cieplej, przyroda budzi się do życia. Wielu z was nabierze chęci, aby wpaść pod namiot do jednego z polskich parków narodowych. Tylko czy to w ogóle możliwe?

Kto z nas nie myślał kiedyś o tym, aby wziąć namiot, wyłączyć telefon i zaszyć się w głośnej ciszy natury choćby na jeden dzień? Parki narodowe oferują taką możliwość, ale trzeba pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach. Przede wszystkim – na terenie parków narodowych obowiązuje zakaz biwakowania poza miejscami do tego wyznaczonymi przez dyrektora parku narodowego. Oznacza to, że rozbijanie namiotu na dziko w parkach narodowych jest niedozwolone i może skutkować nałożeniem mandatu.

Nie oznacza to jednak, że rozbicie namiotu w parku narodowym jest wykluczone. Owszem, możemy to zrobić, ale tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Alternatywą pozostaje też program “Zanocuj w lesie”, który został uruchomiony przez Lasy Państwowe. To projekt udostępniający miłośnikom bushcraftu i survivalu 600 tysięcy hektarów ziemi w 425 nadleśnictwach. Założenia są bardzo proste, wszak na tych terenach można legalnie rozbić namiot na maksymalnie dwie noce bez konieczności wcześniejszego zgłaszania. Przed planowanym noclegiem warto jednak zapoznać się z mapami dostępnymi na stronach regionalnych nadleśnictw oraz przestrzegać obowiązujących tam zasad.

O czym pamiętać, gdy nocujemy w lesie?

Jeśli zdecydujemy się na przeżycie takiej leśnej przygody, to niezwykle ważne jest, abyśmy zadbali o swoje własne bezpieczeństwo. Bez tego wielka frajda może skończyć się naprawdę nieprzyjemnie. Tym samym należy zawsze mieć przy sobie latarkę, mapę, kompas lub naładowany telefon z GPS-em. Warto poinformować bliskich o planowanym miejscu pobytu i orientacyjnym czasie powrotu.

Warto również wybrać miejsce z dobrym zasięgiem telefonicznym. Chociaż przerwa od korzystania ze sprzętu elektronicznego może być bardzo kusząca, to czasami jest on nam bezwzględnie potrzebny. Może również służyć jako źródło rozrywki, takiej jak oglądanie meczu. Terminarz spotkań najlepszych klubów Europy możecie sprawdzić dzięki Bet.pl Fortuna kod promocyjny.

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas leśnego biwakowania jest szacunek dla natury. Oczywiście, rozbić namiot możemy tylko w wyznaczonych miejscach, ale nie na tym rzecz się kończy. Dobrze jest unikać miejsc pod drzewami o suchych lub nadłamanych gałęziach, które mogą stanowić zagrożenie. Nie zostawiajmy po sobie śmieci, nie niszczmy roślinności i nie ingerujmy w naturalne środowisko. Wszystko, co przynosimy do lasu, powinniśmy zabrać ze sobą. 

Starajmy się też unikać generowania hałasu. Las jest domem wielu zwierząt, które mogą być płochliwe, dlatego warto dostosować się do jego naturalnego rytmu. Jeśli zaś rozpalimy ognisko, a są ku temu określone przestrzenie, to upewnijmy się, że po jego ugaszeniu nie pozostały żadne tlące się resztki.

Ponadto należy zadbać o dobrej jakości namiot, ciepły śpiwór oraz odzież dostosowaną do warunków pogodowych. Bez odpowiedniego zaopatrzenia prosimy się o nieprzyjemności! Warto również zabrać zapas wody, jedzenie oraz podstawowe środki pierwszej pomocy.