Parki Narodowe PN ŚWIĘTOKRZYSKI PN NAJNOWSZE INFORMACJE
Świętokrzyski Park Narodowy na Dniach Ziemi w Warszawie

Festyn finałowy Światowego Dnia Ziemi 2011 odbył się  8 maja w parku Pole Mokotowskie w Warszawie. Tematem wiodącym Dnia Ziemi 2011 był lasy i hasło- „Las całkiem blisko nas”. Hasło nawiązywało do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Lasu i miało za zadanie przybliżenie szerokiemu ogółowi zagadnień związanych z lasem i jego ochroną. Podczas  obchodów Dni Ziemi na Polach Mokotowskich  zaprezentowały programy edukacyjne między innym: 23 parki narodowe, Ministerstwo Środowiska, instytucje naukowe, uczelnie, lasy państwowe, organizacje pozarządowe i inne. Odbywała się również zbiórka baterii, zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i makulatury w zamian za sadzonki drzewek i kwiatów.  Każdy z parków narodowych przedstawił w oryginalny sposób (zdjęcia, makiety, prezentacje) problematykę związaną z lasem czyli z tematem przewodnim spotkania. Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy leśne zbiorowiska najczęściej spotykane w naszym parku: buczynę i jedlinę polska. Natomiast tematem przewodnim były sowy.  Temu zagadnieniu poświęcony był baner pt. Sowy Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz konkursy zgadywanki prowadzone na naszym stanowisku. Wszystkie parki narodowe zaproponowały uczestnikom grę edukacyjna, w której należało się wykazać wiedzą na temat poszczególnych parków, po to żeby zdobyć certyfikat odwiedzenia stoiska parkowego. W prezentacji stoiska z dużym zaangażowaniem pomagały nam wolontariuszki z VII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, kol. Ania Niemyska oraz Zosia Krasodomska, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

Małgorzata Ossowska

Dane statystyczne

Rok utworzenia: 1950
Powierzchnia ogólna: 7626 ha